4 Followers
21 Following
hanifefatmaalbayrak

Romancekolik

Bir Romancekolik'in kitap itirafları...

Currently reading

Beneath Him
C. Shell
Heaven Sent (Rebel Walking, #2)
Hilary Storm
Sana Soyundum (Crossfire, #1) - Sylvia Day Bu yorum ÜKG Blog turu adına Romancekolikte yayınlanmıştır.

Çekiliş ve Alfa Erkek Furyası adında ki makale için lütfen blogu ziyaret ediniz.


Kitabı ülkemizde çıkmadan önce okuduğum ve yorumladığımdan bu sefer ki daha çok ikinci defa okuduğumda hissettiklerim ve çevirisi üzerine düşündüklerimi kapsayacaktır.

Öncelikle şunu fark ettim ki ben ingilizcesini cidden unutmuşum. Hatırladığım kısımlar olmasına rağmen kendimi ilk defa okuyormuş gibi hissettim. İlk seferde Fifty Shades'e benzettiklerinden kitabın okuyucu kopyasını rica etmiş ve okumuştum. Benzetildiği kitaptan çok etkilendiğimden ortalama bulmuştum. Türkçe okurken sanki kurguyu daha iyi kavradığımı hissettim. Aynı şekilde karakterleride.

Bu sefer aralarında ki sürekli sevişme halleri beni boğmadı. Bunu belki ilk defa kendi dilimde böyle bir şey okumama da bağlayabiliriz. İngilizcede artık defalarca karşılaştığımdan monotonlaştı cümleler tabii. Ama sürekli tensel temasta olmalarının ikisininde taciz mağduru olduğu ve geçmişlerini sanki böyle aklamaya çalıştıklarını düşüncesiyle okuyunca sıkılmadım. Duyguları hissettim, içimde cızladı ama yazarımız tensel olayları çoğaltınca hissiyatta dengeyi o kadarda iyi sağlayamamış. Özellikle karakterlere karşı sanki nötr hissediyorum. Ne seviyorum ne de nefret ediyorum. Benimseyemedim istediğim gibi.

Çeviri için hiç abartmadan Ayşe Kaya'yı, kitabı editleyeni, son okumasını yapana kadar tüm kadroyu alkışlıyorum. Erotik kitabın nasıl çevirmesini gerektiğine bence süper bir örnek sağladılar. Ben gibi Grinin Elli Tonu faciasından sonra çeviri konusunda tereddütle yaklaşan varsa çekinmesin diyorum. Beni tek rahatsız eden kitabın argo bir dili olması dolayısıyla direkt çevirildiğinden "yarık" kelimesinin kullanılmasıydı. Cidden riskli bir kelime olmuş. Ben ki yüzden fazla erotik roman okumuş, görmediğimin kalmadığını düşünen bir insanım ağzım açık kaldı görünce. Malesef yakıştıramadım. Belki ateşli anlarda oğlumuzun söylenmesi bir nebze kabul edilebilir görülse de kızımızın kendi cinsel organı konusunda böylesi bir tabir kullanmasını itici buldum. Bunun dışında gayet akıcı bir şekilde kitabı okudum ve konuyu daha çok sevdim. O kadar Fifty Shades benzetmesi okuduktan sonra kıymetini de bildim denebilir.