4 Followers
21 Following
hanifefatmaalbayrak

Romancekolik

Bir Romancekolik'in kitap itirafları...

Currently reading

Beneath Him
C. Shell
Heaven Sent (Rebel Walking, #2)
Hilary Storm
Hit List (Anita Blake, Vampire Hunter #20) - Laurell K. Hamilton, Kimberly Alexis
Bu yorum aynı zamanda Romancekolikte yayınlanmıştır.

English Review;
Yay! finally wait is over and I read twelve book in the series. Yeah I finished but I want to read more and this is not possible :( I kind of miss Anita in charge. This book contain much of that. Anita little bit sore of her lost of Haven and in the few scene feeling over come her and make me sad again about the things what happened in the Bullet.

I was loved Haven but Anita underestimate him and almost Haven kill her most beloved. And with that reason I couldn't forgive her. Anyway new man come in her harem. I like him, his name is Ethan and he can form 4 different type of tiger.

Yeah Ethan is cool and quite because he keep away with his pack they didn't even touch him because he is not poor tiger. And he feels lonely for some a time but Anita took away that feeling and make him happy first time in a two year. But he is a little jealousy issue, for in time that will less I think.

Edward all around the book at least 3/4. But in this book Edward different then the other books. He over protective against to Anita and love her than the shows everyone feeling toward her. And I love him - not a fanatic - but like Anita's he creep me out! He can act 2 different role and switch between these in the instant! I really will never get used to such a thing.

This books contains one and long sex sciences. And in the sciences Anita sex with Ethan.

J.C and the rest of Harem in the St. Lois go on their life. But in the final scene J.C show up Anita's mind and says "Ma petite" yeah I felt relief :D However I doesn't like J.C's preferences but I do like him he is the my first love in the series.

And Olaf get hurt by werelion and infected. He will turn a werelion next month but don't worry he will never come after Anita at least he says so.

Well finally Mothers of All Darkness dead ! Yes truelly dead! Anita and metaphysical bond with her took energy for Mother of All Darkness. But questions wandering my mind.

What happening in the after? Who will be the next enemy? etc. etc.

Türkçe Yorum;

Kitabı çok beğendim diğer anita hikayelerine göre daha az seksüel sahneler daha çok iş başında olan Anitayı gördük. Bence bu güzel bir değişiklik oldu. Yanılmıyorsam en son 16. kitapta böyle bir uğraş içindeydi :) Evet bu kitapta haremine yeni bir tane daha eleman katmayı becerdi.

Bu seferkinin adı Ethan. 4 farklı tip kaplana dönüşebilme özelliğine sahip. Kızıl kaplanlar için korumalık yapan biriydi ama safkan değil diye çocuğu çok horlamış dışlamışlar elemana dokunmuyorlarmış saf kan değil diye o derece ! Anitada 2 yıllık hasreti sona erdirdi adama şefkat gösterdi hoştu o sahneler anitadanda bunu beklerdim. Elemanın biraz kıskançlık sorunu var gibi gibi gerçi 2 yıl sonradan sonra onu sevecek bir kadın bulup kıskanmamak elde değil hak veririm.

Onun dışında Edward kitabın her yerinde ama bu seferki daha değişik. Anitaya karşı çok fazla korumacı ve gösterdiğinden daha fazla seviyor onu. Harlequinler anitayı kaçırmaya çalıştıklarını anladıkların itibaren destek çağırıyorlar ve böyle Bernardo ve Olaf hikayeye dahil oluyor. Evet koca adam gene problem çıkarıyor ama azıcık.

Fare adamlar, Nicky ve Domino dışında diğer tanıdıklarımız yoklar bu kitapta. Yani bi J.C, Rich, Micah ve Nathaniel'i göremiyoruz. Çünkü anita başka şehirde avda. Ama kitabın sonunda J.C bir ma petite dedi de içim rahat etmedi değil :D

Ve sonunda Karanlıkların Annesi nalları dikti cidden bak bu sefer ruhunu parçalama filan zımbırtısınıda beceremedi oh oldu ona :D Anita ve metafiziksel olarak ona bağlananlar enerjisini her bir haltını emdiler :D Ama bu onları kötü mü yaptı umarım ki yapmamıştır. Anlayacağınız son sahneler bol aksiyonlu. Eğer hala okumadıysanız ve bu yorumu okuyorsanız durmayın derim ;)