4 Followers
21 Following
hanifefatmaalbayrak

Romancekolik

Bir Romancekolik'in kitap itirafları...

Currently reading

Beneath Him
C. Shell
Heaven Sent (Rebel Walking, #2)
Hilary Storm
Incarnate - Jodi Meadows Bu yorum aynı zamanda Romancekolikte yayınlanmıştır.


Kitabı sıkıntılı bir süreçte okudum. İlgimi çekmeyecek kadar akıcı olmayan, ne de her sayfayı soluksuz çevirdiğim bir okuma süreci içerisinde bitirdim. Orta halli bir kitaptı benim için.

Yazar karakterleri düşündüğüm kadar iyi işleyememiş. Aslında ilk başta kızımızın hayatta kalma içgüdüsüyle yaptığı hareketler beni çekmişti. "Tamam, bu kızda vaat edici bir şeyler var." desem de ilerleyişte yaşadığı hayata adapte olmasıyla bu özelliğide ortadan kalktı benim için. Yine eskisi kadar olmasa da çabuk kanmayan, sorgulayıcı yapısı zaten başını belaya sokan kısım oluyor.

Erkek karakterimiz olan Dossam'e - kısaca Sam - gelirsek; kendi halince bir araştırmacı. Ara ara hoş jestleriyle, davranışlarıyla okurun yüzünde tebessüm bıraksa da beni çok fazla çeken bir karakter olmadı.

Yazarı bir konuda takdir ettim. Şu ana kadar okuduğum Genç Yetişkin kitapların bir kısmında hep ilk görüşte aşk veyahut hoşlandığı çocuğu görünce salı verme durumu oluyordu. Burada sinirlerimi zorlamayacak kadar az tutmuş yazarımız.

Aynı zamanda çok sevindiğim bir şekilde araya üçüncü bir şahıs koyup, "Kızımız acaba hangisini seçecek?" sorusuyla bizi baş başa bırakmaması.

Buna ek olarak, yazarın 18 yıldır kızımıza zulüm eden anne vari şahsiyete yeterince eziyet göstermeden sonunu getirmesine çok kızdım. Kitapta istediğini elde ettiği sahneleri okurken beni küplere bindirdi. Sanırım kitap boyunca en yoğun hissettiğim duyguda buydu.

Kurguya gelirsek daha önce reenkarnasyonun bu kadar önde tutulduğu bir kurgu okumamıştım. Benim açımdan yenilik oldu. Hikayeye ejderhalar, sentorlar gibi bilumum yaratıkta katması güzel olmuş. Ama bu kısımları çok üstünkörü geçmiş. Buda sanki hikayeye onları laf olsun diye katmış izlenimi yarattı. Gerçi seri üçleme, ileride bahsedebilme ihtimali yüksek.

Konuya gelirsek, Ana yeni bir ruhtur. Dört bin yıldır süre gelen reenkarnasyon döngüsü bozulmuş ve onun yerine bu bedende doğması gereken ruh ortalıktan yok olup, kendi doğmuştur. Annesi bu utancın üzerine 18 yıl kızı uzakta bir kulübede saklar. Mutluluk namına kızın yanına bir şeyde bırakmamıştır. 18. yaş gününde kızımız kendi başına şehir merkezi olan Kalp' yolculuk yapmak için evden ayrılır. Başını belaya sokup Dossam tarafından kurtulur. Bir süre sonra şehre ulaşsalarda kızımız elde edebileceği özgürlüğün, bir kelebeğin cam kavonozunda ki yaşamı kadar olacağının geçte olsa farkına varacaktır.