4 Followers
21 Following
hanifefatmaalbayrak

Romancekolik

Bir Romancekolik'in kitap itirafları...

Currently reading

Beneath Him
C. Shell
Heaven Sent (Rebel Walking, #2)
Hilary Storm
Fırtına Büyücüsü (Dresden Dosyaları, #1) - Jim Butcher, Ulaş Apak Bu yorum aynı zamanda ÜKG Blog Turu adına Romancekolikte yayınlanmıştır.

Rating; 2.5/5

Kitaba başlamadan önce hakkında çok şey duyduğumu söylemeliyim. Okurken de duyduklarıma hak verdiğim yerlerde olmuştur. Kitap ne kadar duysamda beklentimin aksine gayet esprili bir anlatımla sunulmuştu. Harry Dresden, bu kadar da olmaz ama! dedirtirecek kadar talihsiz bir adammış meğersem. Yazarımız çelikten, yıkılmaz, geçilmez bir karakter yapmak yerine hatalarımla, kusurlarımla ben buyum diyebilen, büyücülüğünün haricinde aslında kendi halinde bir karakter oluşturmuş. İzin verseler ne etliye, ne sütlüye karışacak. Ama belalarda peşini bir türlü bırakmıyor.

Herşeyden önce faturalarını ödeyebilmesi için aldığı işlere ihtiyacı var. Aslında çok yetenekli bir büyücü. Ustasının kötü tarafa geçmesiyle nefsi müdafa ile bir büyücü öldürdüğünden başında en ufak bir hata yapmasını bekleyen bir Cellad'ı bile var. Kitap boyunca Harry'e karşı bir sempati duymadan edemedim. Adama izin verseler işini yapacak ama öyle zamanlarda olmadık aksilikler çıkıyor ki, bir bu eksikti diyorsunuz. Mesela insanları öldüren büyücünün tılsımı Harry'deydi ve danışmanlık yaptığı polislerden biri gel ofisini kurcala, o tılsımda dönüşsün mü büyükçe bir akrebe? Zehirli mi zehirli. Kızı zehirlesin. Oğlumuz gelsin kurtarmaya ama o anda Harry'e kızgın olan polis bunun bir oyun olduğunu sanıp, o kaçmasın diye kendine kelepçeledi mi oğlumuzu? Adam canavarla mı savaşsın oradan mı kaçmaya baksın yoksa kelepçenin engeline mi takılmamaya dikkat etsin?

Buna benzer bir çok talihsizlikler var. Kitap paranormal açıdan bu kitapta biraz çeşitlilik gösteriyor ama sanıyorum ki ilerleyen kitaplarda daha çeşitli bir kartelayla karşılaşacağız. Bana uzun bir maceranın daha ufak bir parçasını öğrenmiş havası bıraktı ki şu an 14 kitabı bulunmakta serinin.

Kitap başlarında hızlı ortalarında durgun sonlarına doğru tam gaz ilerleyerek çekiyor sizi. Birazda bu ortalarda ki durgunlukla kitabı bırakmam kırık puan vermeme sebebiyet verdi. E bide Harry'nin daha ne bileyim güçlü bir karakter olmasını bekliyordum sanırım. İkinci kitabı bunun bilincinde okumam daha iyi olacaktır. Bakalım diğer kitaplar hakkında düşüncelerim neler olacak?