4 Followers
21 Following
hanifefatmaalbayrak

Romancekolik

Bir Romancekolik'in kitap itirafları...

Currently reading

Beneath Him
C. Shell
Heaven Sent (Rebel Walking, #2)
Hilary Storm
Kelebek  - Kathryn Harvey Bu yorum aynı zamanda ÜKG Blog Turu adına Romancekolikte yayınlanmıştır.

Romance'ten biraz sıkılıp farklı şeylere yönelmek istediğim bir dönemde Kelebek'i okuduğuma seviniyorum.Benim için oldukça değişik bir kurguydu. Sanırım ben böyle kitapları seviyorum. Daha önce de aynı bu şekilde çoklu anlatımı olan, geçmiş ile geleceğin anlatıldığı kitaplar okumuştum. Sanırım en güzel örnek Dantel - Shirley Conrad olacaktır. Beni sürekli okumaya yönelten hep bir entrika bulunuyor hikayelerinde. Kathryn'in yazış stilinde de bunu deneyimledim. Elinde ki kurguyu kitaba güzel yerleştirmiş. Oldukça şaşırttı da. Beklediğim, ummadığım bir çok olayı boş yakalandığım anlarda karşıma çıkardı.

Yalnız kitap insanı feministliğe yönlendiren bir tarzı var. Kadınların sadece amacının hala cinsel öğe ya da doğuracak bir kısrak gibi görüldüğü dönemlerde yaşayan baş karakterimiz Rachel'ın başına gelenler insanı içini cızlatacak derecede. Hele ki o koruduğu saf hayaller, yıllarca fahişelik yapmaya zorlandığı halde dünyaya toz pembe gibi bakışı bir yandan ona kızmamıza, bir yandan da kendini yaşadığı dünyadan korumaya çalıştığı için ona kızabilir miyiz? diye kendime soru yöneltmemize sebep veriyor. Sonradan başına gelenler ise olgunlayışı ise malesef çok acı oluyor. Bende bağrıma basıp, dünyadan koruma isteği uyandırttı.

Hikayemizin diğer kahramanlarımıza gelirsek hepsi fantezilerinin peşinden koşan veya koşmayı öğrenen insanlar. Kelebek adlı bir kulüp ise bu fantezilerini keşfetmelerini sağlıyor. Hepsinin farklı hayatları, sorunları, arzuları var. Yazarın bizim hayalimizde canlandırdıkları o kadar gerçek hayattan ki, karakterleri kurgu olarak düşünmedim. Adeta bir günlük okuyormuş da insanların gizli sırlarını öğreniyormuş hissine kapıldım çoğunlukla. Hepsinin aradıklarını bulmalarına da sevindim.

Kelebek kulübünün kuruluşu, kızımızın geldiği yerler oldukça şaşırtıcıydı. Herşey onu kandıran, fahişeliğe zorlayan, en çokta hayalleri ile çocuğunu öldüren adamdan almak istediği intikam uğrunaydı. Adamdan öyle bir intikam aldı ki, süründürdü bir güzel. Ben olsam o adamı öldürmüştüm ama yok Beverley (eski adıyla Rachel ) adamı ölmekten bin bir pişman etti. Sonrasında ise Beverley'de hak ettiği mutluluğu kitabın başında gördüğümüz Jamie'yle yakalamasına çok sevindim. Benim için oldukça tatmin edici oldu. Mutlu sonla bitmeyen kitaplara antipatim vardır.

Özetle gelgitlerle - duygusal açıdan - okuduğum bu kitap bende çok hoş bir his bıraktı. Bu tür kitaplara daha çok şans vermem gerektiğini anladım. Serinin devamına da bakmayı amaçlıyorum.

Benden size birde uyarı; Kelebek son dönemde çıkan Erotik kitaplarla alakası yoktur. O tür bir beklentiyle alıp okursanız, elinizde çok farklı bir şey bulacaksınızdır. Bu sebeple o kitaplarla aynı kefeye konulamaz. Bildiğiniz Erotik Romanslardan değildir!