4 Followers
21 Following
hanifefatmaalbayrak

Romancekolik

Bir Romancekolik'in kitap itirafları...

Currently reading

Beneath Him
C. Shell
Heaven Sent (Rebel Walking, #2)
Hilary Storm
Aynı Yıldızın Altında - John Green, Çiçek Eriş Bu yorum ÜKG Blog Turu adına Romancekolikte yayınlanmıştır.

Bağrım yanıyor ötesi yok. Kitaba karşı hislerimi en iyi harcadığım mendil sayısı gösterir herhalde. Ah Augustus ah be çocuğum.

Ben bir romancekoliğim. Bu huyum çoğu zaman beni gerçekçilikten uzak tuttuğu için - malum gerçek hayatta o saf aşklar, uğruna ölünecek sevdalar yok - ara sıra bu tür kitaplarla ayaklarımın yere basmasını sağlamam gerektiğini anladım.

İçim sızladı, kaygılandım, düşüncelere daldım, empati kurdum, hıçkıra hıçkıra ağladım, sevdim, kızdım, çok ve çok üzüldüm ama herşeye rağmen bu kitap bende bambaşka bir yer edindi. Pembe gözlüklerime kısa süreli tatil izni verdim. Gözlerim biraz isteksizlikle - belkide gerçekle yüzleşmekten korkarak? - açtım ve hikayeye daldım.

Kızımızı sevdim ama kitaptaki bayan karakterlere genellikle çok alakam olmadığı için benim için kitap Augustus'un girişiyle başladı. İlk defa bir erkek karakteri potansiyel kitap erkek arkadaşı olarak da görmedim, kitaptan beri evladım gibi sarılasım vardı. Kusursuz çocuk değildi ama elindekilerini en iyi şekilde değerlendirmeyi bilen, hayata bir amaç katmakla kendini ayakta tutan bir gençti o. Hastalıkla darbe almış bir bedende olsa da kalbi sevmeye açıktı. Zıt kutuplar birbirini çeker misaliydi - en azından bence öyleydi - bence Hazel ile birlikte oluşları. Birbirlerini tamamladılar.

Herşeyi Hazel'in gözünden okusam da kahramanım Augustusdu anlayacağınız. İlk defa bir kitapta kendimi aciz hissettim sayesinde. Elim kolum bağlanmış bir şekilde işlek caddeye fırlatılmış gibi olayların bana vuruşlarını izlemek tuhaf bir deneyim oldu. Belkide tamda bu sebepten çok etkilendim kitaptan. Diyaloglarıyla, fedakarlıklarıyla, arkadaş bağlarıyla, hayata tutunuşlarıyla, hayatla gerektiğinde dalga geçişleriyle benim gönlümü kazandı. Kimsenin kitaba dair bir gıdımda olsa okuma zevkini azaltmak adına ne konusunu söylemek istiyorum ne de spoiler vermek istiyorum. Tek diyeceğim; bu kitabı kesinlikle okumadan geçmeyin.